نکات انتخاب رنگ مناسب برای طراحی سایت

رنگ سایت

هنگام باز کردن یک سایت اولین عنصری که چشم ما را به خود جذب می کند رنگ است. قدرت رنگ ها چنان زیاد است که می تواند در لحظه بیننده را به خود خیره یا از خود دور کند. بنابراین انتخاب رنگ مناسب برای هر وب سایت یک ضرورت محسوب می شود.در طراحی سایت خود از رنگ سازمان خود یا identity color استفاده کنید.
همیشه این را در نظر داشته باشید که اگر در طراحی سایت خود از رنگ سازمانی خود استفاده کنید سایت شما در نظر مشتریان بسیار حرفه ای تر میشود. مثلا می توانید از رنگ هایی که در لوگوی شرکتتان به کار رفته یا رنگ های نزدیک به آن استفاده نمایید.

نکات انتخاب رنگ مناسب برای طراحی سایت


به روانشناسی رنگ ها توجه کنید.
حتما جنبه ی روانشناسانه رنگ ها را در نظر داشته باشید و با توجه به هدف وب سایتتان از آن ها استفاده کنید. رنگ های گرم مانند قرمز و نارنجی باعث ایجاد حس نشاط و هیجان و رنگ های سرد مانند آبی حس آرامش و سکون بیشتری را به ما القا می کنند.رنگ متناسب با حرفه ی خود را انتخاب کنید.
با توجه به روانشناسی رنگ ها و حسی که هر رنگ در ما ایجاد می کند رنگ متناسب با حرفه ی خود را پیدا کنید.
مثلا رنگ های تیره تر مانند سرمه ای و مشکی برای سایت های رسمی مناسب تر هستند اما رنگ های گرمی چون قرمز و نارنجی که باعث تحریک اشتها می شوند برای سایت های سفارش آنلاین غذا یا آموزش آشپزی مناسب تر هستند.

نکات انتخاب رنگ مناسب برای طراحی سایت

گروه سنی را هم در نظر بگیرید.
گروه سنی مراجعه کنندگان به وب سایتتان یکی از نکات مهمی است که در انتخاب رنگ و کلا طراحی سایتتان باید به آن بسیار توجه کنید.
هر چه گروه سنی کوچک تر باشند می توانید از رنگ های شادتر و متنوع تری استفاده کنید.


خوانایی نوشته ها را در نظر بگیرید.
انتخاب رنگ خود متن و پس زمینه متن باید به گونه ای باشد که اولا متن روی پس زمینه قابل خواندن باشد ( حتی برای افراد کم بینا تر یا دارای کور رنگی) ثانیا چشم را خسته نکند و مخاطب را از سایت فراری ندهد.
رنگ زمینه با رنگ متن باید کنتراست و تضاد زیادی با هم داشته باشند تا خوانایی آن ها راحت تر باشد.
بهترین انتخاب برای رنگ پس زمینه و خود متن استفاده از رنگ سفید برای پس زمینه و رنگ سیاه برای خود متن است.

نکات انتخاب رنگ مناسب برای طراحی سایت

از رنگ های خیلی روشن و مرده استفاده نکنید.
تمام جذابیت یک سایت به استفاده از رنگ های شارپ به جا و به موقع است. اگر بخواهید کل سایتتان را با رنگ های خیلی روشن و یا خیلی تیره و مرده بپوشانید دیگر هیچ جذابیتی برای بیننده ندارد و در همان لحظات اول سایت شمارا ترک خواهد کرد.

نکات انتخاب رنگ مناسب برای طراحی سایت

رنگین کمان درست نکنید.
درست است که استفاده از رنگ های جذاب به زیبایی سایت شما کمک می کند اما استفاده بیش از حد از آن ها نیز نه تنها سایت را زیبا نمی کند بلکه به زیبایی آن نیز لطمه وارد می کند.
استاندارد استفاده از رنگ ها برای وب سایت به طور متوسط 3 رنگ می باشد.

 
نظرات

نظر شما درباره این مطلب